Kontakt Serwis Gdzie kupić

Małe jest piękne, czyli jak urządzić kuchnię dla singla

Standardowe mieszkanie singla to najczęściej kawalerka lub dwa, niewielkie pokoje. Aranżacja tak małego metrażu, zwłaszcza przestrzeni do gotowania stanowi nie lada wyzwanie i wymaga zdecydowanie więcej uwagi. Wnętrzarskie trendy koncentrują się na kuchniach otwartych na salon, jednak w polskich mieszkaniach to nadal rzadkość. Zazwyczaj zmagamy się z urządzaniem wąskich i trudnych do umeblowania wnętrz. Na szczęście, z pomocą przychodzą nowoczesne sprzęty i rozwiązania, które sprawią, że nawet najmniejsze pomieszczenie będzie funkcjonalne i estetyczne.

Projekt małego mieszkania to konieczność starannie przemyślanej i precyzyjnej aranżacji. Urządzenie komfortowej, funkcjonalnej kuchni, która jednocześnie będzie stylowa jeszcze do niedawna wydawało się zadaniem niemożliwym do zrealizowania. Dziś, dzięki innowacjom, małe kuchnie mogą stać się wyjątkowym miejscem w domu.

Na miarę potrzeb

Niewielka kuchnia to wyzwanie i sztuka ograniczenia wyposażenia do niezbędnego minimum. Tu liczy się każdy centymetr i nie ma miejsca na zbędne detale i przeładowanie. Wystrój takiej przestrzeni powinien dążyć do minimalizmu, nie może jednak zabraknąć podstawowych sprzętów, jak lodówka, zlew i kuchenka. To wokół nich toczy się codzienność w kuchni. Od rozmieszczenia tych trzech elementów w tzw. trójkącie roboczym zależy funkcjonalność i ergonomia kuchni, a co za tym idzie komfort i czas przyrządzania posiłków. Zlewozmywak powinien znajdować się pomiędzy lodówką, a strefą gotowania. Zasada ta wynika z kolejności najczęściej wykonywanych czynności w kuchni.

Komfortowa strefa zmywania

O ile przy większej rodzinie dobra zmywarka to kuchenny ‘must have’, będący ekonomicznym i energooszczędnym rozwiązaniem, to w przypadku małej liczby domowników konieczność jej obecności jest bynajmniej dyskusyjna. Kluczowy pozostaje zatem praktyczny zlewozmywak. Przemyślana, komfortowa strefa zmywania może stać się prawdziwym centrum dowodzenia na kuchennym froncie. Funkcjonalne formy zlewozmywaków i dodatkowe akcesoria świetnie sprawdzą się na małej przestrzeni. Porządek na kuchennym blacie zapewnią praktyczne zlewozmywaki marki Blanco. Blanco Etagon to w zasadzie jedna, pojemna komora, idealna do małego wnętrza. Dzięki praktycznym szynom możemy korzystać z niej na kilku poziomach jednocześnie – myć i kroić warzywa, piętrowo ustawiać pojemniki z produktami oraz gorące garnki. Blanco Collectis pozwala jednym ruchem ręki umieścić resztki w specjalnym wkładzie, a następnie przenieść je do pojemnika do segregacji odpadów. Kompaktowe Blanco Zerox, Andano, Pleon czy okrągły Ronis zaoszczędzą miejsce w niewielkim pomieszczeniu. Dzięki nakładanym ociekaczom, różnorodnym deskom do krojenia oraz składanym bateriom zlewozmywak może łatwo przeobrazić się w blat roboczy lub praktycznie zniknąć z pola widzenia, co wpłynie na utrzymanie porządku na małej powierzchni.

3 w 1 - Komfortowo, kompaktowo i kompleksowo

Stereotypowy singiel nie gotuje i najchętniej stołuje się na mieście. Nie jest to jednak regułą, dlatego jednoosobowa kuchnia nie musi oznaczać kompromisów i powinna zachować pełnię swej funkcjonalności. W niewielkim pomieszczeniu warto zdecydować się na kompaktowe wersje sprzętów, które pozwolą zaoszczędzić miejsce. Producenci idą nam na rękę i coraz częściej oferują mniejsze odpowiedniki standardowych urządzeń. Mniejsza płyta grzejna, czy piekarnik o wysokości zaledwie 45 cm, pod którym zmieści się dodatkowa szuflada oznacza więcej miejsca do przechowywania. Warto także wyszukać rozwiązania, które łączą kilka funkcji w jednym. Przykładowo w ofercie marki Küppersbuch znajdziemy propozycje łączące w sobie obie wspomniane zalety: niewielkie wymiary oraz wielozadaniowość, jak np. piekarnik w wersji z mikrofalówką lub z funkcją gotowania na parze. W niewielkim pomieszczeniu warto zdecydować się na urządzenia AGD dedykowane do zabudowy, tym bardziej, iż wpisują się one w panujący trend na wysokie kuchenne szafki. Wykorzystanie całej powierzchni od podłogi aż po sufit to doskonały zabieg, dzięki któremu  zyskujemy dużo miejsca do przechowywania. Odpowiednio zaaranżowana zabudowa pomaga zachować porządek i może tworzyć kompozycyjną całość z pozostałą częścią mieszkania. „Niewielką kuchnię możemy całkowicie schować za wysokimi frontami zabudowy kuchennej i otwierać ją tylko podczas korzystania, ponieważ w małych wnętrzach (kawalerkach) kuchnię traktujemy tylko, jako moduł funkcjonalny wyposażony w niezbędne sprzęty AGD i fragment blatu roboczego.” – podpowiada Aga Kobus ze Studio. O.

W wielu odsłonach

To, czy potraktujemy kuchnię jako przestrzeń stricte roboczą, czy jako pomieszczenie o wielu funkcjach, zależy tylko od indywidualnych potrzeb i preferencji. Kuchnia może stać się miejscem o wielu zróżnicowanych funkcjach - na przykład służyć jako jadalnia, czy miejsce do pracy. Wszystko zależy od kreatywności i potrzeb osób korzystających z danego pomieszczenia. Warto by wystrój małej kuchni dążył do minimalizmu, by stała się ona tłem dla pozostałej części niewielkiego mieszkania. Nie tylko producenci mebli idą za trendem ukrywania kuchni, podążają za nim także eksperci od urządzeń AGD, w tym specjaliści od wentylacji. Oprócz kuchenek, lodówek, zmywarek czy pralek, możemy schować także okapy, które coraz częściej przypominają bardziej ozdobne lampy lub jak w przypadku innowacyjnego, wysuwanego z blatu Novy One, są tak zamaskowane, iż o ich istnieniu wiedzą wyłącznie domownicy. „Jedynym ze sposobów optycznego powiększenia kuchni jest otwarcie jednej przestrzeni na drugą, co zmusza do zachowania ładu przestrzennego i spójności wizualnej.  Uzyskuje się to poprzez użycie jak najmniejszej ilości otwartych przestrzeni magazynujących oraz duże jasne płaskie powierzchnie. Ukryte okapy pod szafkowe oraz bateria kuchenna wyciągana z blatu nie powodują barier wizualnych koncentrujących uwagę na detalach. Funkcjonalność małej kuchni można usprawnić stosując przemyślane systemy do przechowywania z wykorzystaniem każdego centymetra powierzchni.” – swój przepis na aranżację kuchni na małej przestrzeni zdradza Grzegorz Goworek ze Studio. O.

Do góry
Masz pytania?

W czym możemy pomóc?

INFOLINIA
0-801 25 26 26
Wyślij zapytanie
Porównanie produktów:
Porównaj
COMITOR

Zapisz się
do Newslettera
Poznaj nasze nowości oraz wyjątkowe oferty


COMITOR

Akceptacja RODO

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku,

 

Zanim przejdziesz do serwisu lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. W związku z wprowadzanymi zmianami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych, chcielibyśmy podzielić się z Państwem informacją o zasadach przetwarzania Państwa danych osobowych przez firmę COMITOR. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe warunki.

 

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej jako: „Rozporządzenie”) COMITOR sp. z o. o. informuje, iż:

 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych jest COMITOR sp. z o. o. z siedzibą w Łodzi, ul. Obywatelska 183, 94-104 Łódź, NIP 7272547437, KRS 0000088742 (dalej jako: „COMITOR”, „Comitor sp. z o.o.”); współadministratorem Pani/Pana danych osobowych w rozumieniu art. 26 Rozporządzenia jest Comitor Magdalena Wrońska i Jerzy Wroński sp. j. z siedzibą w Łodzi, przy czym zgodnie z ustalonym między współadministratorami podziałem obowiązków podmiotem odpowiedzialnym za zgodne z Rozporządzeniem przetwarzanie danych osobowych jest spółka pod firmą COMITOR sp. z o. o. z siedzibą w Łodzi.
 2. COMITOR powołał Inspektora ochrony danych osobowych, dostępnego pod numerem telefonu: 42 689 10 23 oraz adresem mailowym: iodo@comitor.pl;
 3. Wspólne administrowanie danymi osobowymi na podstawie art. 26 ust. 1 Rozporządzenia nie ma wpływu na realizację uprawnień przysługujących Pani/Panu na podstawie Rozporządzenia.
 4. Przetwarzamy Pani/Pana dane osobowe z uwagi na korzystanie przez Panią/Pana z naszych usług, tj. na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia. Jeżeli korzysta Pani/Pan z naszej oferty wydłużonej gwarancji – w celu realizacji wybranej przez Panią/Pana opcji gwarancji. Niezależnie od powyższego, może Pani/Pan udzielić odrębnej, dobrowolnej zgody na otrzymywanie informacji handlowych COMITOR.
 5. Pani/Pana dane osobowe mogą być także przetwarzane w celu marketingu bezpośredniego, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f Rozporządzenia.
 6. Odbiorcą Pani/Pana danych osobowych będą nasi zaufani partnerzy – operatorzy płatności, operatorzy płatności elektronicznych, obsługujące nas podmioty informatyczne, producenci wybranego przez Państwa towaru (jeżeli jest to niezbędne dla realizacji uprawnień wynikających z gwarancji), a w razie takiej konieczności – także obsługujące nas kancelarie prawne.
 7. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 8. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres realizacji na Pani/Pana rzecz wybranej usługi, a jeżeli korzysta Pani/Pan z naszej wydłużonej gwarancji – także przez czas, na który udzielana jest gwarancja. Jeżeli udzielił Pan/Pani zgody na przesyłanie informacji handlowych – wtedy podany adres e-mail przechowany będzie także do czasu cofnięcia zgody, na warunkach określonych w formularzu zgody marketingowej.
 9. W każdym momencie przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do swoich danych osobowych, prawo do żądania poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania tych danych a także prawo do przenoszenia danych.
 10. Z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia sprzeciwu przeciwko przetwarzaniu danych, bez podania przyczyny jest Pani/Pan uprawniony do wniesienia sprzeciwu, gdy dane wykorzystywane są do celów marketingu bezpośredniego.
 11. Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych jest sprzeczne z przepisami prawa.
 12. Podanie przez Panią/Pana danych osobowych jest warunkiem zawarcia umowy i realizacji usługi. Podanie danych jest dobrowolne, jednak konsekwencją niepodania danych osobowych będzie brak możliwości świadczenia na Pana/Pani rzecz wybranej usługi.
 13. Jeżeli korzystają Państwo z naszej strony internetowej, korzystamy z ciasteczek oraz Google Analytics. Więcej informacji znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności.

Więcej informacji o RODO znajdą Państwo m.in. tutaj.

Gdyby mieli Państwo jakiekolwiek pytania, prosimy o kontakt – chętnie udzielimy Państwu dalszych informacji.

Pozdrawiamy, zespół COMITOR sp. z o.o.

Ustawienia zaawansowane